Tarnov 280 • 086 01 Bardejov • Slovensko
Pon - Pia 8.00 - 16.00
+421 948 882 989

Poradenstvo

Použitie obkladov z prírodného kameňa

Obkladové pásiky z prírodného kameňa je možné využiť ako v interiéri tak v exteriéri. Je však potrebné zdôrazniť, že väčšina z nich vyžaduje po aplikácii obkladu povrchovo ošetriť impregnáciou. V exteriéri impregnácia ochráni obklad hlave pred poveternostnými vplyvmi a mechanickým znečistením, v interiéri zas pred nechcene spôsobeným znečistením spôsobeným – napr. mastnota v kuchyni. Impregnácia chráni obklad aj pred prenikaním vlhkosti a nečistôt do pórov kameňa. Impregnáciou obkladu teda výrazne zjednodušíte neskoršiu údržbu a čistenie kamenného obkladu.

Dôležitá je aj samotná príprava podkladu, na ktorý plánujete obkladový kameňa aplikovať. Presný technický postup sa líši v závislosti od konkrétneho druhu podkladového materiálu – typ a použitie penetrácie, sklotextilná sieťka s vrstvou lepidla, spôsob a hustotu kotvena a pod. Z tohoto dôvodu vždy doporučujeme zveriť montáž obkladu profesionálom. Často sa jedná o veľkú investíciu do materiálu samotného, ktorý sa ale nesprávnou aplikáciou môže znehodnotiť. Za predpokladu použitia správnej stavebnej chémie a dodržania odporúčaných technických postupov aplikácie, bude každý kamenný obklad prekrásnym doplnkom akéhokoľvek miesta v interiéri či exteriéri po dlhú dobu.

Prírodný kameň

Prírodný kameň nepravidelných tvarov sa získava štiepaním z veľkých kusov kameňa. Štiepaný prírodný kameň sa najčastejšie použiva na obklady alebo kamenné dlažby v exteriéri i interiéri.

K hlavným výhodám kameňa patrí jeho možnosť kombinácie s akýmkoľvek materiálom alebo čí už moderným alebo prírodným. Dlažby z kameňa sú ľahko udržiavateľné rovnako ako vnútorné kamenné obklady alebo vonkajšie kamenné fasádne obklady. Použitie kameňa môže byť ako vnútorný kamenný obklad alebo vonkajší kamenný obklad.

Prírodný kameň sa využíva hlavne ako stavebný materiál. Kamenné obklady a kamenné dlažby sú vhodné do moderných interiérov a exteriérov, všade  tam kde chceme vniesť atmosféru príjemného prostredia.

Štiepaný prírodný kameň andezit obklad vhodný na vonkajšie obklady, interiérové obklady, kamenné ploty, kameň na sokel, kameň na krb, fasádne obklady.

Najčastejšie sa obklad z prírodného kameňa používa na:

  • Fasády domov
  • Oporné múry plotov
  • Komíny
  • Záhradné krby
  • Murované ploty
  • Záhradné ohrady
  • Suché múriky

Obklad z prírodného kameňa nepravidelných tvarov ktorý sa získava štiepaním z veľkých kusov lomového kameňa. Štiepaný nepravidelný kameň sa najčastejšie používa ako obkladový kameň, kameň na pokládku dlažieb z prírodného kameňa. Tento typ kameňa je vhodný taktiež použiť aj na fasádne obklady.

Štiepaný kameň na chodník, ale aj iné účely

Štiepaný kameň je vhodný na chodník do záhrady, plot, parkovisko a terasu. Jednoducho ako vonkajšia dlažba. Štiepaná kamenná dlažba sa však dá využiť aj v interiéroch. Nepravidelný štiepaný kameň má svoje čaro napríklad na chalupe pri krbe. Kameň je skvelým a veľmi univerzálnym materiálom, s ktorým chybu vedľa neurobíte, nech ho umiestnite kamkoľvek.